неділя, 14 лютого 2016 р.

Тема.     ЯВИЩЕ ТЕРТЯ, СИЛА ТЕРТЯ. ВИДИ ТЕРТЯ. ПІДШИПНИКИ.
 Урок із груповою формою роботи
Мета. Встановити залежність сили тертя від тиску і роду поверхонь стич­них тіл; удосконалювати навички вимірювання і зображення сил; виховувати активність, самостійність, наполегливість учнів; розвивати логічне мислення, експерементальні навички.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та удосконалення вмінь і навичок.
Обладнаная: Трибометр, аркуш паперу, листок шліфувального паперу, брусок, тягарці—на кожний робочий стіл; кодоскоп.
Хід уроку
..   І. Актулізація опорних знань та активізація розумової діяльності
На дошці 4 учні розв'язують задачі, тексти яких записані на картках.
Задача 1. Вагонетку тягнуть два робітники, прикладаючи до неї в одному напрямку сиди 30 Н і 45 Н. Сила опору рухові 15 Н. Яке числове значення рівнодійної всіх сил, що діють на вагонетку? Зобразити ці сили графічно, вва­жаючи, що вони напрямлені горизонтально.
Задача 2. Один хлопчик штовхає санки ззаду із силою 20 Н, а другий тяг­не їх за мотузок із силою 15 Н. Зобразити ці сили графічно, вважаючи, що вони напрямлені горизонтально.
Задача3.  Скільки важить бензин об'ємом 25 л? Зобразити вагу графічно.
Задана 4. Яка сила, тяжіння діє на слона масою 4 т? Зобразити силу тяжін­ня графічно.
Чотири учні розв'язують задачі зі збірника за редакцією В. І. Лукашика. Ці задачі учні розв'язують на аркушах, перебуваючи на своїх робочих місцях.
P3200347Решта учнів розв'язують задачі усно. Тексти цих задач проектуються на екран за допомогою кодоскопа.
1.Яка сила тяжіння діє на тіло масою 100 кг?
2.Яка вага нерухомої людина масою 70 кг?
3.Яка маса каменя, якщо його вага 100 Н?
4.Дві сиди 2 Н 15 Н дають рівнодійну: 10 Н, 7 Н, 5 Н, 2 Н, 3 Н, 8 Н. Які із зазначених відповідей можуть бути правильними?
5.Яка рівнодійна двох сил 15 Н і 25 Н, якщо вони напрямлені вздовж однієї прямої в один бік?
6.Яка рівнодійна двох сил 45 Н і 30 Н, якщо вони напрямлені у протиле­жні боки?
Два учні виконують експериментальні завдання за допомогою обладнання, що знаходиться на демонстраційному столі.
Експериментальні завдання
 Завдання 1. До динамометра, що закріплений у штативі підвісити один тягарець, а потім другий. Визначити рівнодійну двох сил, що діють на пру­жину динамометра.
Завдання 2. Прикласти до демонстраційного динамометра дві сили, що
діють у різні боки, і знайти їхню рівнодійну.            
Після розв'язання усних задач і виконання експериментальних завдань, учитель оцінює роботу учнів, що розв'язували задачі на дошці.
     ІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення завдань уроку
Ми вивчили такі фізичні величини: силу тяжіння, силу пружності і вагу
тіла. Кожну з них ми характеризували як векторну величину. З'ясуємо, чи ха-
рактерне це для снли тертя.               
  III. Засвоєння нових знань
Французький фізик та військовий інженер Кулон Шарль Огюстен у 1781 році дослідив тертя кочення і ковзання. Сьогодні ми проведемо досліди для вивчення сили тертя і зробимо відповідні висновки.
Учитель пропонує самостійно, використавши підручник, встановити, які є
види тертя. З'ясовуються умови виникнення сили тертя.  
Способи вимірювання сили тертя різних видів демонструються за допо-
могою демонстраційного динамометра.
Вивчення особливостей сили тертя здійснюється за допомогою експери-
ментів, які учні виконують групами за робочими столами.  
ІV. Груповий експеримент                               
Експеримент 1. Порівняння сили тертя спокою, ковзання і кочення.     
 Прилади: динамометр лабораторний, дерев'яний брусок, 2 тягарці, 2 скляні  короткі трубочки (або круглі олівці).                              
Порядок роботи                         
1.Виміряти і записати в зошит вагу бруска з тягарцями.    
2.Виміряти максимальну силу тертя спокою. Для цього потрібно покласти брусок на стіл, а на нього два тягарці; плавно потягнути динамометр і записати його покази перед початком руху бруска.                                           
3.Виміряти силу тертя ковзання бруска з тягарцями при його рівномірному русі по столі. Для цього потрібно переміщувати брусок рівномірно за допомогою динамометра. Записати результати вимірювань.
4. Виміряти силу тертя кочення. Для цього потрібно покласти брусок з тя-гарцем дві скляні трубочки (круглі олівці) і переміщати його рівномірно за    допомогою динамометра. Записати результат.
5. Дати відповіді на питання.
Яка сила більша:
-                   максимальна сила тертя спокою чи сила тертя ковзання?
-         P3200349сила тертя ковзання чи сила тертя кочення?
-         максимальна сила тертя спокою чи вага тіла?
Експеремент №2. Вивчення залежності сили тертя ковзання від роду по-верхонь, що стикаються.
Прилади і матеріали: динамометр, лінійка, брусок з тягарцями, листок паперу, шліфувальний папір.
 Порядок роботи
І. Виміряти силу тертя ковзання при рівномірному, переміщенні бруска з тягарцями по:
—лінійні;
—листку паперу;
— шліфувальному папері.                           
2. Порівняти одержані значення сил тертя у трьох випадках і зробити ви-_ сновок про залежність сили тертя від роду поверхонь стичних тіл.
  Експеримент  №3. Вивчення залежності сили тертя ковзання від сили тиску і від площі поверхонь тіл, що труться.
Прилади: динамометр, лінійка, брусок з двома тягарцями.
Порядок роботи
1.Покласти на лінійку брусок більшою гранню, на нього — один тягарець і виміряти силу тертя ковзання.
2.Покласти на брусок два тягарці і виміряти силу тертя ковзання.
3.Покласти брусок з двома тягарцями меншою гранню на лінійку і вимі­ряти силу тертя ковзання.
4.Дати відповіді на запитання: «Чи залежить сила тертя ковзання від:
 а) сили тиску; б) площі поверхонь тіл, що труться, при незмінній силі тиску?»
                   V. Осмислення і узагальнення знань
Після виконання експериментальних завдань представники груп роблять висновки відповідно до завдань. Підсумовуючи, вчитель підкреслює, що у природі й техніці тертя має велике значення. Тертя може бути корисним і шкідливим. Коли воно корисне, його намагаються збільшити, коли шкідли­ве —зменшити.
VI. Робота з підручником та поглиблення знань
Учні самостійно опрацьовую §20 (с. 77) від слів «Сили терта відігра­ють...» до кінця параграфа. На виконання цього завдання дається 4 хвилини.
Після опрацювання учнями матеріалу підручника здійснюється поділ кла­су на малі групи. У групах учні обговорюють та відповідають на запитанні, написані на картках двох видів.
Запитання першої картки
1.Наведіть приклади, які свідчать, що тертя може бути корисним.
2.Яке значення тертя в побуті?
3.Які є способи збільшення тертя і як їх використовують у побуті?
4.Які підшипники використовуються у машинах?
5.Як побудований підшипник ковзання?
6.Підшипник якого виду зменшує тертя помітніше?
Запитання другої картки
1.Наведіть приклади, які свідчать, що терта може бути шкідливим.
2.Яку шкоду завдає тертя машинам та верстатам?
3.Якими способами можна зменшити тертя?
4.Як побудований кульковий підшипник?
5.Яка відмінність у будові кулькових і роликових підшипники»?
6.Чому потрібно змащувати підшипники кочення?
 Представник групи, яка першою виконала завдання, доповідає усьому
класові. Його, за потреби, доповнюють представники тих груп, що мали ана- логічні картки.
Пізніше виступає представник від груп, що опрацьовували завдання картки другого виду. Його доповнюють представники груп з аналогічними картками.
VII. Підсумок уроку
Оцінюється робота учнів, робляться записи у журналі та учнівських що­денниках.

VIII. Домашнє завдання §19, §20, опрацьовувати лабораторну роботу №6 Вимірювання коефіцієнта тертя.

Немає коментарів:

Дописати коментар